In plus, expertii explica faptul ca mancatul rapid, in picioare, reprezinta un pericol pentru sanatate, stomacul aflandu-se in partea superioara a cavitatii abdominale si fiind legat de diafragma prin ligamente.
"In momentul in care se umple de mancare, trage in jos de aceste ligamente, este o chestiune fizica, daca mancam stand jos, nu punem in tensiune structuri fine si facilitam digestia. Daca e sa ne uitam in istoria omenirii, toate popoarele au mancat jos, au avut mese”, a explicat dr. Rubin Munteanu, pentru CSID.
De asemenea, nutritionistii recomanda sa nu ne grabim niciodata atunci cand suntem la masa. Indiferent daca mancam un singur fel de mancare sau doua, acest proces trebuie sa se intinda pe un interval de 20-30 de minute, pentru o buna digestie.
Mancatul rapid, in cinci minute, necesita in primul rand alimente mai putin sanatoase care pot distruge stomacul. Nici rontaitul pe strada, cand ne aflam in miscare nu este acceptat de nutritionisti, cu atat mai mult cu cat suntem tentati sa consumam alimente de fast-food sau patiserie in aceste situatii. In plus, asta ar insemna ca mancam fara sa ne spalam mainile.
Te-ai abonat la newsletterul SuntFericita?
Descarca GRATUIT "TOP Ceaiuri din plante medicinale Beneficii si Recomandari"
Categorii

