Adevarat! Cine nu si-ar dori sa fie alaturi de un om optimist? Iti place compania sa. Te inspira si iti ridica moralul. Te face sa fii recunoscator pentru o gramada de lucruri si te ajuta sa vezi partea plina a paharului in nenumarate cazuri. Deci ai numai de castigat daca stai langa persoane optimiste.
Mai mult, optimistii au parte de un nivel mai redus de tensiune si colesterol.
Optimistii iau decizii mai bune si au mai multe sanse de angajare. As estima eu ca sunt de 4 ori mai 'predispusi' la angajari bune!
Nu mai punem la socoteala faptul ca optimistii sunt mai sanatosi. Testele arata ca un optimist se imbolnaveste mai greu si se vindeca mai usor, totul datorita unui sistem imunitar mai bun.
Atentie si la faptul ca optimistii au parte de experiente mult mai placute decat pesimistii. Nu de alta, dar se bucura din numeroasev "nimicuri", cum ar spune pesimistii. Stiti voi, un rasarit, o cafea buna, o melodie frumoasa, un trifoi cu 3 foi :)))
Optimistii contureaza o lume mai buna? Nu stie nimeni ce sa raspunda la o asa intrebare. Dar cu siguranta ne sunt mai dragi si par ca ne fac viata mai frumoasa.
sursa foto: StockPhoto.com
Te-ai abonat la newsletterul SuntFericita?
Descarca GRATUIT "TOP Ceaiuri din plante medicinale Beneficii si Recomandari"
de SuntFericita.roRedactia Sunt Fericita reprezinta o echipa de 3 femei care cerceteaza zilnic cele mai relevante subiecte pentru cititoarele si cititorii nostri. Informatiile sunt apoi filtrate pentru a fi transpuse intr-o maniera cat mai prietenoasa cu putinta in articolele pe care le parcurgeti cu placere.
Categorii











