Cum ar fi sa traiesti singura, fara nimeni pe lume, fara nimeni pe care sa-l imbratisezi, caruia sa-i vorbesti. Nu e usor. Te simti nelalocul tau oriunde, te izolezi si mai mult. Sigur, poti avea o pisica, un catel, un canar, dar ele nu-ti raspund. Te poti intoarce spre Dumnezeu atunci. Vreau sa aduc acum in dicutie un studiu de caz, experienta unei persoane reale, o vaduva la 70 de ani, care e convinsa ca legatura regasita cu Dumnezeu a ajutat-o.
Maria spune ca, intr-o dimineata, cand se simtea ingrozitor de singura si uitata de intregul univers, dar si de creatorul lui, s-a dus sa se plimbe pe malul marii. O facea des, ori de cate ori, ii cerea starea sufleteasca si trecea pe langa apa ca si cum n-ar fi fost acolo. Si, pentru ca, atunci cand gandurile nu-ti dau pace, tinzi sa mergi cu capul in jos, dupa vreo cinci minute de mers, a vazut ceva sclipind in nisip. A crezut ca o bucata oarecare de metal si a vrut s-o ridice, sa nu se taie vreun copil. Era o verigheta de aur, fara numele apartinatorului sau al partenerului acestuia.
A ramas imbratisata de razele soarelui rasarinda, cu valurile atinagandu-i usor gleznele, privind ceea ce avea in mana. O verigheta, ce grozavie! S-a intrebat daca-i va intra pe degetul inelar, dar ii era stramta, asa ca a pus-o pe cel mic. In minte i-au venit imediat cuvintele "Te iubesc cum un mire isi iubeste mireasa". Si a inceput sa planga, caci ea, cea mai de neiubit fiinta din lume, auzise cu sufletul vocea divinitatii spunandu-i c-o iubeste.
S-a dus acasa si a deschis Biblia la Evanghelia dupa Ioan, capitolul 13, verset 12: "Dupa ce le-a spalat picioarele si Si-a luat hainele, S-a asezat iar la masa si le-a zis: Intelegeti ce v-am facut Eu?". I-a trebuit ceva vreme sa ajunga sa inteleaga si a ajuns la urmatoarea concluzie (interpretare a vorbelor lui Iisus): "Esti trista in legatura cu ce nu ai, ti-e dor de lucrurile care crezi ca te-ar face fericita, dar nu intelegi ca pentru tine am facut loc in regatul Meu. Te stiu pe nume, ti-am uat pacatele si le-am aruncat in mare si am venit inspre tine, caci te iubesc cum nimeni n-o va face vreodata. Nu te voi parasi si nu te voi uita niciodata, chiar daca tu nu intelegi. Esti pretioasa in ochii mei, caci m-am uitat in inima ta, acolo unde nimeni altcineva nu poate s-o faca".
este Maria singura si acum? Da, dar isi petrece timpul gandindu-se la ce o face fericita, sta cu cateii ei, si-a dezvoltat gospodaria. Nu are bani, nici masini puternice si nici nu apare la televizor. Dar se simte acceptata si asta ii da puterea sa emane blandete si liniste.
Te-ai abonat la newsletterul SuntFericita?
Descarca GRATUIT "TOP Ceaiuri din plante medicinale Beneficii si Recomandari"
de SuntFericita.roRedactia Sunt Fericita reprezinta o echipa de 3 femei care cerceteaza zilnic cele mai relevante subiecte pentru cititoarele si cititorii nostri. Informatiile sunt apoi filtrate pentru a fi transpuse intr-o maniera cat mai prietenoasa cu putinta in articolele pe care le parcurgeti cu placere.
Categorii

















































